Przejdź do treści

Zakład Turbin i Sprężarek

Zakład Turbin i Sprężarek realizuje prace badawczo-rozwojowe oraz badawcze w zakresie projektowania, badań eksperymentalnych i numerycznych. Zrozumienie natury przepływu płynów może wprowadzić duże usprawnienia i oszczędności w procesie. Współpracowaliśmy w projektach naukowych i naukowo-badawczych z różnych sektorów, w tym energetyki, mobilności, biotechnologii, cleantech, itp. Chętnie angażujemy sie w projekty R&D już na etapie planowania. Realizujemy również konsulting przemysłowy - dedykowane konsultacje, ekspertyzy, badania w zakresie działania maszyn przepływowych w zakładach przemysłowych. Przykładowe obszary działalności:

Monitorowanie stanu pracy sprężarek

Opracowujemy system detekcji w czasie rzeczywistym, który pozwala wykryć warunki pracy maszyny i uchwycić obecność niestabilności w sprężarkach odśrodkowych. Skupiamy się na sygnale ciśnienia, który jest prosty do pozyskania. Pracujemy z zaawansowanymi technikami analizy i dekompozycji danych, w tym Discrete Wavelet Transform, Empirical Mode Decomposition, Singular Spectrum Analysis. Nasze prace doprowadziły do stworzenia opatentowanych systemów monitoringu maszyn przepływowych. Potencjał metod został potwierdzony badaniami eksperymentalnymi i numerycznymi. Monitoring pozwala też na detekcję zmian w stanie pracy maszyny i utrzymanie  Jesteśmy otwarci na współpracę i testy w środowisku operacyjnym.

Systemy antypompażowe
Opracowaliśmy przemysłowy prototyp systemu antyprzepływowego. Pompowanie jest niestabilnością pojawiającą się przy niskich masowych natężeniach przepływu w pobliżu optymalnego punktu pracy. Wejście w pompowanie, nawet na krótki czas, może spowodować nieodwracalne uszkodzenie maszyny i poważnie zagrozić obsłudze. Nasze rozwiązanie pozwala na szybką reakcję na obecność lokalnych niestabilności przepływu poprzedzających pompowanie. Algorytm oparty jest na pojedynczym punkcie monitorowania ciśnienia - jest tani i niezawodny. Można go łatwo zaimplementować na istniejących maszynach. 

Projektowanie sprężarek
Ponad 10 lat doświadczenia w analitycznych i numerycznych technikach projektowania czyni nas doskonałym partnerem w projektach projektowania i optymalizacji sprężarek. Nasze doświadczenie badawczo-rozwojowe obejmuje również projektowanie nowatorskich, niekonwencjonalnych konstrukcji do celów specjalnych. Zakład realizuje całość prac projektowych, od etapu koncepcji, poprzez obliczenia termodynamiczno-przepływowe, projekt techniczny układu łopatkowego, aż do badań odbiorczych. Pracujemy z Ansys CFX i Fluent, a także posiadamy szereg własnych metod projektowania sprężarek opracowanych w ciągu lat pracy naukowej i przemysłowej. Jesteśmy również otwarci na modernizacje maszyn przepływowych (tzw. ”revamp”).

Nowe technologie energetyczne
W obliczu popularnego rozwoju projektów deeptech jesteśmy szczególnie zainteresowani współpracą w ramach nowoczesnych technologi przepływowych i energetycznych. Wspieramy nowatorskie projekty wymagające wsparcia merytorycznego, technicznego i branżowego. Jesteśmy elastyczni i mamy dobre doświadczenia we współpracy ze startupami technologicznymi.


Skład osobowy ZTiS:

dr hab inż. Grzegorz Liśkiewicz, prof. uczelni - kierownik

doc. Iryna Nazarova

dr inż. Kirill Kabalyk

dr inż. Radomir Magiera